Liečba hypertenzie nepredstavuje riziko

Patríte k ľuďom, ktorým často kolíše hladina tlaku? Raz je zvýšený, raz v norme a raz znížený? V tom prípade by ste si mali dávať pozor, aby sa tento problém meranie tlakunerozvinul do hypertenzie, teda chronického vysokého tlaku. Takýto stav by pre vás predstavoval množstvo obmedzení. Pokiaľ ale nie je plne rozvinutý, môžete mu dlhodobo predchádzať, hoci by ste naňho mali nábeh aj po dedičnej stránke. V článku si povieme, kto je riziková kategória, ako sa prejavuje, ako vyzerá liečba hypertenzie a aké sú možné následky neliečenia tejto závažnej a rozšírenej diagnózy.

Kto sa má mať na pozore?

Hypertenzia je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou činnosťou srdca v dôsledku zužovania a zanášania ciev. Spôsobiť tento jav môžu viaceré faktory, ktoré ovplyvňujú ich pružnosť, hrúbku a samotnú funkciu. Tým, že sa zužujú cez nich prúdi krv rýchlejšie, čo má priamy dopad na činnosť srdca, ale aj na iné oblasti ľudského tela. Aké kategórie sú ale rizikové?

Medzi tých, ktorí majú najväčšie predpoklady na rozvoj hypertenzie zaraďujeme ľudí s vrodenými predispozíciami, tých, ktorí sa nezdravo stravujú, majú málo pohybu, veľa a dlhodobo sa stresujú, rozčuľujú, často pijú alkohol či fajčia. Kritickou kategóriou sú aj obézni ľudia.  Z toho vypláva, že hypertenzia sa nemusí výlučne objaviť len u starších vekových kategórií, väčšinou nad 50. Ale prvé prejavy a príznaky môžete zaznamenať a pociťovať už oveľa skôr. Vtedy je lepšie zvážiť a prijať opatrenia na to, aby k rozvoju tejto diagnózy nedošlo. A ak už sa nedá zvrátiť, tak ho môžete výrazne spomaliť.

Ak patria vysokokalorické jedlá, či už mastné, slané, sladké, vyprážané alebo údené k vašim dennodenným slastiam, mali by ste sa mať na pozore. Pretože tieto nezdravé potraviny narúšajú funkčnosť ciev, tým pádom aj srdca a môžu mať na svedomí vznik hypertenzie.

Hypertenzia má tieto príznaky

Ak už na sebe badáte tieto symptómy pravidelne, často to znamená to, že ochorenie sa vo vašom tele už plne rozvinulo. Prejavy sú rôzne a nemusia sa prejaviť u pacienta v ich plnom rozsahu. Pacienti s hypertenziou sa sťažujú hlavne na zvýšenú únavu, rýchle vyčerpanie, dýchavičnosť, začervenanie tváre, opuchy tváre alebo členkov. Prítomná môže byť aj bolesť hlavy a v hrudi, rovnako aj pichanie a búšenie srdca. Pacienti zaznamenali aj poruchy videnia, krvácanie z nosa, časté zmeravenie prstov atď.

Spomínané príznaky hypertenzie sa môžu objavovať o fyzicky veľmi aktívnych ľudí alebo u psychicky vypätých ľudí. Zvýšený tlak sa však zvykne upraviť sám, takže väčšinou nie je potrebné hľadať lekársku pomoc. Horšie je, ak ide o dlhodobé psychické vypätie, ktoré môže prejsť do trvalej hypertenzie.

Spôsoby liečenia

Najčastejšie si pacienti s hypertenziou zvolia odbornú lekársku liečbu pomocou liekov, väčšinou tabletiek na predpis. Na trhu je ich množstvo, takže každý dobrý lekár vám predpíše ten správny typ pre váš typ a rozsah ochorenia.

Sú však aj zástancovia prírodných metód a odporcovia chémie, ktoré liekom na predpis neveria. Radšej sú ochotní zakúpiť si možno niečo drahšie, ale vyrobené z prírodných zdrojov, hoci účinok môže byť rôzny na každého iného pacienta. Najčastejšie si ľudia v rámci prírodných liekov bez predpisu zakupujú kvapky alebo sirupy. No k dispozícii sú aj tabletky či iné skupenstvá. Aj keď ide o prírodný výrobok, je potrebné ho brať svedomite a s rešpektom. Nerešpektovanie dávkovania môže vašu hypertenziu zhoršiť. Na druhej strane, niektoré tieto prípravky sa môžu používať aj pri akútne zvýšenom tlakom a majú schopnosť ho skoro okamžite znížiť. Zatiaľ čo pri chemických liekoch na predpis by ste v takomto prípade nemali siahať.

Veľmi dôležité v úspešnej liečbe hypertenzie je aj to, aby ste sa pozreli na svoj životný štýl a stravovacie návyky. Resp. zmenili ich. V dnešnej dobe sa čoraz menej hýbeme a konzumujeme čoraz viac škodlivých potravín, fajčíme, holdujeme alkoholu, kofeínu atď. Potraviny, ktoré sme spomínali vyššie, je dva pohare vinapotrebné obmedziť na minimum. Jedlá pripravujte na prírodno, konzumujte viac ovocia, zeleniny a vlákniny. Na hypertenziu pozitívne vplývajú omega 3 mastné kyseliny, probiotické výrobky, vitamín C… Namiesto bieleho pečiva sa preorientujte na celozrnné a dbajte aj na pravidelný pitný režim. Vyhýbajte sa stresujúcim situáciám. Ak máte nadváhu, pokúste sa schudnúť a určite sa viac hýbte bez ohľadu na váhu.

Prečo sa rozhodne liečiť?

Hypertenzia môže pri neliečení a nerešpektovaní odporúčaní viesť až k smrti. Okrem toho vám hrozí aj množstvo iných komplikácií, ktoré sú tak vážne, že mnoho pacientov by vtedy radšej zvolilo smrť. Či už ste zástancom chemických liekov na predpis alebo prírodných metód bez predpisu, je dôležité svoj zdravotný stav brať vážne a náležite ho riešiť a liečiť.

Neliečená hypertenzia vedie k pretrhnutiu alebo úplnému upchaniu ciev. To môže spôsobiť odumretie, až amputáciu končatín, kolaps obličiek, stratu zraku, mozgovú príhodu, srdcový infarkt a množstvo iných nepríjemných zdravotných ťažkostí. A tie už zvyknú mať doživotné následky a vyžadujú si neustále lekárske vyšetrovanie.

Ak vám teda bola diagnostikovaná hypertenzia, vysoké namerané hodnoty môžete znížiť viacerými spôsobmi. No nikdy to nenechávajte len tak. Hodnoty tlaku si môžete merať aj v pohodlí domova vďaka tlakomeru, čím si ušetríte čas a planý poplach u doktora.

Iný výstižný článok si môžete prečítať aj na https://patient.info/health/high-blood-pressure-hypertension.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *