Seknutie je nepríjemný typ bolesti v krížoch

Život človeka je odjakživa sprevádzaný rôznymi nepríjemnosťami. O to horšie pokiaľ sú zdravotného charakteru a bránia nám v normálnom fungovaní. Dnes si predstavíme pomerne častý problém, ktorý si svoje „obete“ nevyberá na základe veku, ale prekvapiť môže skutočne hocikoho. Aj keď je pravda, že u detí sa vyskytuje len v minimálnej miere. Bolesť krížov, ktorú do detailov rozoberá https://www.bolestkrizov.sk/,  je nepríjemnosť, ktorá začína život chrbatčloveka trápiť už v puberte a pokračovať už môže po celý jeho zvyšok. No prvýkrát sa s ňou môžete stretnúť aj vo vyššom veku, okolo 60-tky. Pokiaľ budete mať šťastie, nemusí sa objaviť nikdy. Povedzme si teda, aké faktory majú na príčine bolesť krížov.

Kedy sa môže prejaviť?

Príčiny bolesti v krížoch sú pochopiteľné, no je ich veľmi veľa. Aby ste sa jej vyhli, a niekedy sa tomu nedá zamedziť, museli by ste rešpektovať a obmedzovať všetky možné situácie, čo je pravdepodobne nereálne. Bolesť v krížoch spôsobuje prechladenie a prefúknutie danej oblasti, zlé držanie tela, nesprávne cvičebné techniky, dvíhanie ťažkých predmetov, poškodenie stavca, platničky, svalu alebo kĺbu, prebiehajúci zápal, ochorenia brušnej dutiny a panvového dna, chronické ochorenia (dna, reuma…), zaseknutie svalu spôsobené napr. zlým pohybom. Za bolesť krížov ale môže byť zodpovedná aj nadváha, tehotenstvo, ženské problémy, no samozrejme aj opotrebovanie jednotlivých ich častí, najčastejšie v dôsledku starnutia.

Boľavé kríže majú rôzne podoby

Ak si myslíte, že pri tomto jednoznačnom probléme existuje len jeden typ bolesti, tak sa mýlite. Je ich hneď niekoľko a závisí to jednak od citlivosti pacienta, od spôsobu ich poškodenia resp. od príčiny, a takisto aj od rozsahu poškodenia. Najčastejšie si bolesť krížov predstavujeme ako zvýšený rovnomerný tlak v oblasti nad zadkom a na spodku chrbta. U mnohých pacientov ale nejde len o tlak, ale aj o pocity pichania či bodania. Bolesť v krížoch sa vôbec nemusí udržiavať presne v centre tejto oblasti, ale môže sa prejavovať viac na pravej alebo na ľavej strane. Rovnako môže siahať aj do iných oblastí, buď vyššie do chrbta, do bokov, ale aj vystreľovať môže aj do stehien, či nižšie do nôh.

Špeciálnym typom bolesti je seknutie v krížoch, kedy sa pacient nezmôže na jediný pohyb s chrbtom. Dochádza k nemu najčastejšie v dôsledku zaseknutia svalu medzi platničky, čo úplne paralyzuje pohyb v danej oblasti. Chôdza je možná, avšak väčšinou len v polohe, v akej vás seklo a samozrejme, každý krok je bolestivý. V takomto prípade nezvyknú pomôcť analgetiká, ale vyrovnanie sa. Najlepšou prvou pomocou pri seknutých krížoch je ľahnúť si rovno a chrbtom na tvrdú podložku. Pre niekoho môže byť uvoľňujúcejšia poloha ľahu bokom. Pri tomto probléme sa neodporúča, aby ste sa ho nasilu snažili rozcvičiť, nakoľko by ste si stav mohli len zhoršiť.

Dĺžka liečby ako aj samotná liečby závisia od typu bolesti krížov

Túto nepríjemnosť delíme na tri základné skupiny. Akútna, subakútna a chronická bolesť krížov. Pričom akútna má najkratšiu dobu liečenia, maximálne 6 týždňov. Pri subakútnej už musíte byť trpezlivejší, pretože doba liečby môže siahať až do 3 mesiacov. A chronický typ sa lieči najdlhšie, niekedy aj celý život, nakoľko pod neho spadajú rôzne chronické ochorenia či poškodenia danej oblasti s doživotnými následkami.

Ak vás bolesť krížov prekvapí nečakane alebo už možno o sebe postupne dávala vedieť, liečiť ju môžete viacerými spôsobmi. Pričom nie vždy je nutná návšteva lekára. Ak ale nemáte poňatia o tom, čo ju spôsobilo, prípadne ju spôsobilo niečo vážne, napr. úraz, taktiež by ste sa nemali snažiť túto nepríjemnosť vyriešiť doma bez odbornej rady. Nielenže by ste si nemuseli vôbec pomôcť, ale stav by ste si mohli aj zhoršiť.

V rámci prípravkov proti bolesti krížov zvyknú pacienti najčastejšie siahať po liekov bez predpisu, či už ide o analgetiká. Najobľúbenejšie sú však tekuté skupenstvá, ktoré na problematickú oblasť priamo natierate. Tie môžu mať podobu gélu, krému, masti a balzamu. Majú viacero plusov. Gél, krém či masť proti bolesti krížov ju vedia utlmiť skôr ako tabletky. Okrem toho je príjemné ak sa vtierajú do pokožky a oblasť aj schladzujú a následne zohrejú.

Ak lieky bez predpisu nezaberajú alebo sa bolesť v krížoch nestráca, rozhodne zájdite za lekárom. Ten vám predpíše silnejšie lieky na predpis, prípadne vám vpichne uvoľňujúcu injekciu. Väčšinou za účelom uvoľnenia svalstva.

Liečba bolesti v krížoch bez prípravkov

Niekedy je lepšie si pomôcť aj bez rôznych prípravkov, na ktoré si môže vaše kracajuca zena s vystretym chrbtomtelo vytvoriť imunitu. Pokiaľ sa teda berú často. Pri nepríjemnostiach tohto typu sa snažte rešpektovať správne držanie tela pri každej činnosti (aj pri chôdzi, v sede, v ľahu atď.). Danú oblasť si poriadne ochraňujte, to znamená, nech je dostatočne skrytá pod oblečením. Vyskúšať môžete aj niektoré cviky proti bolesti v krížoch. Ako sme už vyššie uviedli, na seknutie je najlepšie aplikovať pokoj a hlavne nerobiť žiadne prudké pohyby. Pokiaľ ich teda na vás nevykonáva skúsený odborník.

Ľudia s týmto problémom zvyknú siahať po hrejivých náplastiach či iných metódach aplikácie tepla, napr. po infračervenej lampe. V istých prípadoch to môže byť prospešné, v iných si týmto zas môžete uškodiť. Hlavne, ak je príčinou tejto nepríjemnosti prebiehajúci zápal. Naopak, pri niektorých príčinách zaberá skôr schladzovanie oblasti. Aby ste zvolili správny spôsob liečby, je najlepšie sa nechať vyšetriť lekárom, ktorý určí presnejšiu príčinu problému.

Hoci môže byť bolesť v krížoch v tehotenstve neznesiteľná, a dokonca môže viesť až k seknutiu, neodporúča sa na ňu aplikovať nič. A to ani zvnútra ani zvonka. Teda ani lieky v podobe tabletiek, ani povrchové gély, krémy, balzamy, masti. A dokonca môže byť škodlivá aj priama aplikácia tepla napr. hrejivými náplasťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *